skf_t2ee040vb134
skf_t2ee040vb134_2
skf_t2ee040vb134_3
skf_t2ee040vb134
skf_t2ee040vb134_2
skf_t2ee040vb134_3
SKF T2EE 040/VB134 single-row tapered roller bearing 40 mm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description
  • High radial and axial load carrying capacity
  • Accommodate axial loads in one direction
  • Low friction and long service life
  • Separable and interchangeable components
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 40 mm
  • Number of rows: 1
  • Outer diameter: 85 mm
  • Width: 33 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316577594525
  • Supplier number: SKF T2EE 040/VB134
Inner diameter
40 mm
Number of rows
1
Outer diameter
85 mm
Width
33 mm