skf_str50x55x13_y95a
skf_str50x55x13_y95a_2
skf_str50x55x13_y95a_3
skf_str50x55x13_y95a_4
skf_str50x55x13_y95a
skf_str50x55x13_y95a_2
skf_str50x55x13_y95a_3
skf_str50x55x13_y95a_4
SKF STR 50X55X1.3-Y95A support ring
48.40 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 20.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description
  • Support O-rings
  • If not in stock alternatives can be produced by SKF SEAL JET systems
  • Prevent O-ring extrusion
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 49,5 mm
  • Outer diameter: 52,1 mm
  • Thickness: 1,3 mm
  • Material: PU - Polyurethane
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 07316571705019
  • Supplier number: SKF STR 50X55X1.3-Y95A
Inner diameter
49,5 mm
Outer diameter
52,1 mm
Thickness
1,3 mm