facom_bpc19npb
facom_bpc19npb
facom_bpc19npb
facom_bpc19npb
facom_bpc19npb
facom_bpc19npb
FACOM BP.C19NPB storage case with automatic lock 19"
21.95 tax incl.
On stock, immediately available.
each
Alternative to this product
Product description
  • Plastic 19" tool case, self-closing
Features
  • One-handed latch opening, self-closing.2 storage compartments on lid.
  • Robust metal closures.
  • Padlock lock possible (not included).
  • Extendable handle.
  • Removable inlay.
  • Possibility of stacking tool cases.
  • Load capacity: 25 kg.
Key features according to our expert
  • Length: 486 mm
  • Height: 236 mm
  • Wheeled: No
  • Material (case): Plastic
  • Width: 266 mm
  • Supplier warranty: FACOM - Legal warranty applicable
Specifications / All features
Length
486 mm
Height
236 mm
Wheeled
No
Material (case)
Plastic
Width
266 mm
Supplier warranty
FACOM - Legal warranty applicable
Signal red
No
Rollable
With telescopic handle
Removable compartment
Yes
With shoulder strap
With lock
Depth (mm)
266
With compartment separator
Yes
Padlock bracket
With foam
Height (mm)
236
Quality class
Polyvinyl chloride (PVC)
Material
Plastic
Implementation
Tool box
Width (mm)
486
Colour
Red
Total number of courses
1
Questions about this product?
Contact our customer service.
Call, mail or chat with us!
Reviews about FACOM BP.C19NPB storage case with automatic lock 19"