erdi_d114_250l
erdi_d114_250l
erdi_d114_250l
erdi_d114_250l
ERDI D114-250L figure-hole scissors
Product description:
  • For short straight and figure cutting (very short radii)
  • Very slim scissor head
  • D214 Painted handles
  • D114 Handles with PVC dip coating
  • Right- or left-handed cutting available
Key features according to our expert
  • Length (blade): 37 mm; 1 7/16 inch
  • Overall length: 250 mm
  • Max.thickness (600N/mm²): 1 mm
  • Right/left-handed: Left-handed
Specifications / All features
  • Brand: ERDI
  • EAN: 4010220001080
  • Supplier number: ERDI D114-250L
Length (blade)
37 mm; 1 7/16 inch
Overall length
250 mm
Max.thickness (600n/mm²)
1 mm