bahco_1949m_14_17
bahco_1949m_14_17_2
bahco_1949m_14_17_3
bahco_1949m_14_17_4
bahco_1949m_14_17_5
bahco_1949m_14_17_6
bahco_1949m_14_17_7
bahco_1949m_14_17_8
bahco_1949m_14_17_9
bahco_1949m_14_17
bahco_1949m_14_17_2
bahco_1949m_14_17_3
bahco_1949m_14_17_4
bahco_1949m_14_17_5
bahco_1949m_14_17_6
bahco_1949m_14_17_7
bahco_1949m_14_17_8
bahco_1949m_14_17_9
BAHCO 1949M-14-17 open ring spanner chrome-plated 200 mm 14 mm x 17 mm
42.08 tax incl.
On order: delivered from 22/05/2026
each
Alternative to this product
  • VDE approved: No
  • Drive profile size 1: 14 mm
  • Surface treatment: Chrome plated, satin finised
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • Non-sparking: No
  • Length: 200 mm
  • Type of drive profile 2: Twelve-point
  • Drive profile size 2: 17 mm
Drive profile size 1
14 mm
Length
200 mm
Drive profile size 2
17 mm
Type of drive profile 1
Twelve-point
Size opening open end 1 mm
11 mm
Size mm
14x17 mm
Weight g
135 g
Width open end 1 mm
28 mm
Size opening open end 2 mm
14 mm
Total length mm
200 mm
Width open end 2 mm
30 mm
Length mm (l)
200 mm
Thickness open end 1 mm
11 mm
Norms
DIN 3118
Thickness open end 2 mm
12 mm
Call, mail or chat with us!
Reviews about BAHCO 1949M-14-17 open ring spanner chrome-plated 200 mm 14 mm x 17 mm