skf_t4ee160vb406
SKF T4EE 160/VB406 1-row tapered roller bearing 160 mm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description
  • High radial and axial load carrying capacity
  • Accommodate axial loads in one direction
  • Low friction and long service life
  • Separable and interchangeable components
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 160 mm
  • Number of rows: 1
  • Outer diameter: 245 mm
  • Width: 61 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316570245158
  • Supplier number: SKF T4EE 160/VB406
Inner diameter
160 mm
Number of rows
1
Outer diameter
245 mm
Width
61 mm