hi_force_hcc46_100
hi_force_hcc46_100_2
hi_force_hcc46_100
hi_force_hcc46_100_2
HI-FORCE HCC46-100 single-acting hydraulic cylinder chain cutter 140 tonnes 46 mm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Manual in your language included
Product description
  • Single-acting, spring return hydraulic cylinder
  • Cutting capacity of 46 mm diameter
  • Smooth cutting motion
  • Working pressure 700 bar
  • High-quality steel construction
  • Pivoting protective cover provides easy access to material to be cut
  • High-quality, specially hardened steel blades and cutting jaws
  • Equipped with pressure relief valve for extra safety
  • Equipped with hydraulic quick coupling for easy connection to pump and hose
  • Designed for cutting high-quality steel chains class 100 and solid bars up to 47 HRC
  • Oil capacity: 980 cm³
  • Cutting force: 140 tonnes
  • Dimensions: 565 x 635 x 345 mm
  • Weight: 72 kg
Key features according to our expert
  • Cutting capacity: 46 mm
  • Working pressure: 700 bar
  • Weight: 72 kg
Specifications / All features
  • Brand: HI-FORCE
  • EAN: 5056388003794
  • Supplier number: HI-FORCE HCC46-100
Cutting capacity
46 mm
Working pressure
700 bar