FESTOOL D 6X40/1140 BU DOMINO dowels beech (1140 pcs) - 493297
97.40 tax incl.
On stock, immediately available. we have 5 products in stock.
box
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Delivery by DHL
Experience Stability with DOMINO
Product description
Steady. Steadier. DOMINO.
  • Excessive glue can escape through the lateral longitudinal grooves
  • 100% rotation-proof right from the first DOMINO
  • Quick finding of the right dowel through imprinted size specifications
Ideally suited for
  • Steady joints in solid wood and panel material
  • Furniture fitting, trade fair construction and shopfitting
  • For the DF 500, DF 500 R, DFC 500
Key features according to our expert
  • Length: 40 mm
  • Material: Beech
  • Domino brick: Yes
  • Thickness: 6 mm
  • Quantity per box: 1140
  • Product Range: Festool Domino
Specifications / All features
  • Brand: FESTOOL
  • EAN: 4014549058930
  • Supplier number: FESTOOL 493297
Length
40 mm
Material
Beech
Domino brick
Yes
Thickness
6 mm
Quantity per box
1140
Dimensions
6.00 x 40.00 x 19.80 mm