dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
dewalt_dt9540_qz
DEWALT DT9540-QZ SDS-Plus EXTREME 2 drill bit 10x100x160mm
6.41 tax incl.
On stock, immediately available.
each
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Delivery by DHL
DeWALT Power Month at Klium - Maximum Advantage!
This DeWALT tool is part of the DeWALT Power Month at Klium. That means you can stack your benefits.
What does this mean in practice?
  • Purchase a selected 18V or 54V XR garden machine? Then you can choose one of the 4 extra gifts within the official Buy & Get promotion.
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 30.05.2026 or while stocks last.
  • Register your purchase afterwards via dewalt.be or dewalt.nl.
Smart professionals combine their purchases and get the maximum out of this month!
Product description
  • SDS-Plus drill bit EXTREME 2 10x100x160mm
Features
Key features according to our expert
  • Diameter: 10 mm
  • Drill bit type: Hammer drill bit
  • Overall length: 160 mm
  • Shank type: SDS-plus
  • Material (drill bit): Carbide tip
  • Number of cutting edges: 2 ea
  • Cutting length: 100 mm
  • Product Range: Dewalt EXTREME
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 5035048055151
  • Supplier number: DEWALT DT9540-QZ
Diameter
10 mm
Drill bit type
Hammer drill bit
Overall length
160 mm
Shank type
SDS-plus
Material (drill bit)
Carbide tip
Number of cutting edges
2 ea
Cutting length
100 mm
Thickness
Impact Bits
Weight
NO
Applications
Concrete
Length
160,0 mm
Material
Carbide Grit
Diameter
10,0 mm
Product type
1,0
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
SDS Plus Fitment
Performance
Extreme
Working length
100,0 mm