conti_xpc4000cr
conti_xpc4000cr_2
conti_xpc4000cr
conti_xpc4000cr_2
CONTI XPC4000 V belt xpc 4000 ld cr v fo advance - XPC4000CR
224.07 tax incl.
On stock, immediately available. we have 1 products in stock.
each
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +90 °C
  • Very good flexibility thanks to molded teeth
  • Enhanced running smoothness
  • Matched-set L=L (from 1000 mm)
  • Electrically conductive to ISO 1813 (from 3
  • 500 mm length electrically conductive after testing)
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 4000
  • Width: 22 mm
  • Height: 16 mm
  • Reference length Ld: 4000 mm
  • Inside length: 3928 mm; 154,645 inch
  • Outer length La: 4029 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V FO ADVANCE
  • Colour (manufacturer): Black
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858582760
  • Supplier number: CONTI XPC4000CR
Length
4000
Width
22 mm
Height
16 mm
Reference length ld
4000 mm
Inside length
3928 mm; 154,645 inch
Outer length la
4029 mm