conti_spc4500cr
conti_spc4500cr_2
conti_spc4500cr
conti_spc4500cr_2
CONTI SPC4500CR CONTI V ADVANCE belt SPC 4500 CR
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 4500
  • Width: 22 mm
  • Height: 18 mm
  • Reference length Ld: 4500 mm
  • Inside length: 4416 mm; 173,858 inch
  • Outer length La: 4529 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970598
  • Supplier number: CONTI SPC4500CR
Width
22 mm
Height
18 mm
Reference length ld
4500 mm
Inside length
4416 mm; 173,858 inch
Outer length la
4529 mm