conti_spc10000zar
conti_spc10000zar_2
conti_spc10000zar
conti_spc10000zar_2
CONTI SPC10000ZAR CONTI V POWER belt SPC 10000 ZAR
1,044.67 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 19.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
Key features according to our expert
  • Length: 10000
  • Width: 22 mm
  • Height: 18 mm
  • Reference length Ld: 10000 mm
  • Inside length: 9916 mm; 390,393 inch
  • Outer length La: 10029 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4064877045089
  • Supplier number: CONTI SPC10000ZAR
Length
10000
Width
22 mm
Height
18 mm
Reference length ld
10000 mm
Inside length
9916 mm; 390,393 inch
Outer length la
10029 mm