conti_spb7500zar
conti_spb7500zar_2
conti_spb7500zar
conti_spb7500zar_2
CONTI SPB7500ZAR CONTI V POWER belt SPB 7500 ZAR
476.93 tax incl.
On order: delivered from 08/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 26.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 08/06/2026
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
Key features according to our expert
  • Length: 7500
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 7500 mm
  • Inside length: 7440 mm; 292,913 inch
  • Outer length La: 7522 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • RMA: 5V2953
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817797368
  • Supplier number: CONTI SPB7500ZAR
Length
7500
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
7500 mm
Inside length
7440 mm; 292,913 inch
Outer length la
7522 mm