conti_spb7100zar
conti_spb7100zar_2
conti_spb7100zar
conti_spb7100zar_2
CONTI SPB7100ZAR CONTI V POWER belt SPB 7100 ZAR
464.89 tax incl.
On order: delivered from 09/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 26.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 09/06/2026
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
Key features according to our expert
  • Length: 7100
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 7100 mm
  • Inside length: 7040 mm; 277,165 inch
  • Outer length La: 7122 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • RMA: 5V2795
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817797351
  • Supplier number: CONTI SPB7100ZAR
Length
7100
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
7100 mm
Inside length
7040 mm; 277,165 inch
Outer length la
7122 mm