conti_spb5300cr
conti_spb5300cr_2
conti_spb5300cr
conti_spb5300cr_2
CONTI SPB5300CR CONTI V ADVANCE belt SPB 5300 CR
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Electrically conductive to ISO 1813
  • Conditionally resistant to oil
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
  • Increased power ratings
  • Suitable for clutches
  • Suitable for reverse flexing
Key features according to our expert
  • Length: 5300
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 5300 mm
  • Inside length: 5240 mm; 206,299 inch
  • Outer length La: 5322 mm
  • Material (cord): PE
  • Product line: CONTI V ADVANCE
  • RMA: 5V2087
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858970413
  • Supplier number: CONTI SPB5300CR
Length
5300
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
5300 mm
Inside length
5240 mm; 206,299 inch
Outer length la
5322 mm