conti_spb2000zar
conti_spb2000zar_2
conti_spb2000zar
conti_spb2000zar_2
CONTI SPB2000ZAR CONTI V POWER belt SPB 2000 ZAR
131.15 tax incl.
On order: delivered from 08/06/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 56.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 08/06/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Belastungen nach DIN 7753
Properties:
  • Temperature range from -30 °C to +80 °C
  • Resistant to high shock loads
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Suitable for tropical climates
  • Dust-proof
Key features according to our expert
  • Length: 2000
  • Width: 16,3 mm
  • Height: 13 mm
  • Reference length Ld: 2000 mm
  • Inside length: 1940 mm; 76,377 inch
  • Outer length La: 2022 mm
  • Material (cord): Aramid
  • Product line: CONTI V POWER
  • RMA: 5V787
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4064877044976
  • Supplier number: CONTI SPB2000ZAR
Length
2000
Width
16,3 mm
Height
13 mm
Reference length ld
2000 mm
Inside length
1940 mm; 76,377 inch
Outer length la
2022 mm