conti_htd371115
conti_htd371115_2
conti_htd371115
conti_htd371115_2
CONTI HTD 711 3M 15 Conti Synchrobelt timing belt - HTD371115
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Temperature range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Conditionally resistant to oil
  • Ozone-resistant
  • Suitable for tropical climates
  • Aging-resistant
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 711
  • Pitch: 3 mm
  • Width: 15 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 711 mm
  • Number of teeth: 237
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858892685
  • Supplier number: CONTI HTD371115
Length
711
Pitch
3 mm
Width
15 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
711 mm