conti_htd143850170cxa
conti_htd143850170cxa_2
conti_htd143850170cxa
conti_htd143850170cxa_2
CONTI HTD 3850 14M 170 CXA Conti Synchroforce CXA timing belt - HTD143850170CXA
Product description:
  • Heavy-duty timing belts for sustained transmission of higher torque levels at low speed
  • Depending on application
  • From -20° C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Length: 3850
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 170 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFORCE CXA
  • Nominal length: 3850 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817044462
  • Supplier number: CONTI HTD143850170CXA
Pitch
14 mm
Width
170 mm
Product line
CONTI SYNCHROFORCE CXA
Nominal length
3850 mm