conti_htd14315040
conti_htd14315040_2
conti_htd14315040
conti_htd14315040_2
CONTI HTD 3150 14M 40 Conti Synchrobelt timing belt - HTD14315040
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 3150
  • Pitch: 14 mm
  • Width: 40 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 3150 mm
  • Number of teeth: 225
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858894320
  • Supplier number: CONTI HTD14315040
Length
3150
Pitch
14 mm
Width
40 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
3150 mm