conti_htd8224830
conti_htd8224830_2
conti_htd8224830
conti_htd8224830_2
CONTI HTD 2248 8M 30 Conti Synchrobelt timing belt - HTD8224830
Product description:
  • Timing belts for the lower and medium power range
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 2248
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 30 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROBELT
  • Nominal length: 2248 mm
  • Number of teeth: 281
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858897772
  • Supplier number: CONTI HTD8224830
Length
2248
Pitch
8 mm
Width
30 mm
Product line
CONTI SYNCHROBELT
Nominal length
2248 mm