conti_dstd896085cxp
conti_dstd896085cxp_2
conti_dstd896085cxp
conti_dstd896085cxp_2
CONTI DSTD 960 DS8M 85 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DSTD896085CXP
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
  • Length: 960
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 960 mm
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817065795
  • Supplier number: CONTI DSTD896085CXP
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
960 mm