conti_dstd8224050
conti_dstd8224050_2
conti_dstd8224050
conti_dstd8224050_2
CONTI DSTD 2240 DS8M 50 Conti Synchrotwin timing belt - DSTD8224050
Product description:
  • Double-sided timing belts for compact drives with reverse rotation
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
Key features according to our expert
  • Length: 2240
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN
  • Nominal length: 2240 mm
  • Number of teeth: 280
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DSTD8224050
Length
2240
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN
Nominal length
2240 mm