conti_dstd8100050cxp
conti_dstd8100050cxp_2
conti_dstd8100050cxp
conti_dstd8100050cxp_2
CONTI DSTD 1000 DS8M 50 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DSTD8100050CXP
836.80 tax incl.
On order: delivered from 23/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 9.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 23/05/2026
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 1000
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 50 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 1000 mm
  • Number of teeth: 125
  • EAN:
  • Supplier number: CONTI DSTD8100050CXP
Length
1000
Pitch
8 mm
Width
50 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
1000 mm