conti_dhtd8200085cxp
conti_dhtd8200085cxp_2
conti_dhtd8200085cxp
conti_dhtd8200085cxp_2
CONTI DHTD 2000 D8M 85 CXP Conti Synchrotwin CXP timing belt - DHTD8200085CXP
Product description:
  • Heavy-duty double-sided timing belts for high speeds
  • Depending on application
  • From -20 °C to +100 °C
  • Electrically conductive to ISO 9563
Key features according to our expert
  • Length: 2000
  • Pitch: 8 mm
  • Width: 85 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROTWIN CXP
  • Nominal length: 2000 mm
  • Number of teeth: 250
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4010858047634
  • Supplier number: CONTI DHTD8200085CXP
Length
2000
Pitch
8 mm
Width
85 mm
Product line
CONTI SYNCHROTWIN CXP
Nominal length
2000 mm