conti_at20100hp_w
conti_at20100hp_w_2
conti_at20100hp_w
conti_at20100hp_w_2
CONTI AT20 100 HP-W Conti Synchrodrive timing belt - AT20100HP-W
299.38 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
meter
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Open-ended polyurethane timing belts for linear and transport technology, entry systems
Properties:
  • Can be welded with thermoplastics
  • Wear-resistant
  • Raw materials and production are silicone free
  • Resistant to fuel and benzene
  • Oil- and grease-resistant
  • Resistant to UV and ozone
  • Suitable for tropical climates
  • Suitable for reverse flexing/reverse tensioning idlers
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 30000
  • Pitch: 20 mm
  • Width: 100 mm
  • Product line: CONTI SYNCHRODRIVE
  • Nominal length: 30000 mm
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817249447
  • Supplier number: CONTI AT20100HP-W
Length
30000
Pitch
20 mm
Width
100 mm
Product line
CONTI SYNCHRODRIVE
Nominal length
30000 mm