conti_at1046016
CONTI AT10 460 16 F 9/15 Conti Synchroflex timing belt - AT1046016
43.14 tax incl.
On stock, immediately available. we have 5 products in stock.
each
The minimum purchase order quantity for the product is 12.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 16/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description:
  • Polyurethane timing belts for the lower and medium power range
Properties:
  • Maintenance-free
Key features according to our expert
  • Length: 460
  • Pitch: 10 mm
  • Width: 16 mm
  • Product line: CONTI SYNCHROFLEX
  • Nominal length: 460 mm
  • Number of teeth: 46
Specifications / All features
  • Brand: CONTI
  • EAN: 4051817288132
  • Supplier number: CONTI AT1046016
Length
460
Pitch
10 mm
Width
16 mm
Product line
CONTI SYNCHROFLEX
Nominal length
460 mm