carat_ca11530000
CARAT CA11530000 CA Premium diamond wheel for brick 115 x 22.2mm
Product description:
  • Brick / asphalt premium, type ca
  • For cutting in soft abrasive stone types such as fast building bricks
  • Ideal for making trenches in walls
  • Optimal protection against undersharpening of the blade
  • :Single angled protective segmentsStam blade
  • is made of harder steel
Key features according to our expert
  • (Disc) diameter: 115 mm
  • Connection size (disc): 22,2 mm
  • Connection type (disc): Bore
  • Disc application: Cutting
  • For material: Brick
  • Series: PREMIUM
Specifications / All features
  • Brand: CARAT
  • EAN: 8714452071014
  • Supplier number: CARAT CA11530000
(disc) diameter
115 mm
Connection size (disc)
22,2 mm