carat_bu30600000
carat_bu30600000_2
carat_bu30600000_3
carat_bu30600000_4
carat_bu30600000
carat_bu30600000_2
carat_bu30600000_3
carat_bu30600000_4
CARAT BU30600000 Super Pro tile cutting board 60cm
This article is not available
Product description:
  • Professional tile cutting board.
  • The cutting carriage has nine ball bearings, four of which are adjustable.
  • Side stop with millimetre scale for exact adjustment of both straight and diagonal cuts.
  • Front stop with millimetre scale for precise and fast work.
  • Suitable for tiles from 5 - 19 mm thick.
Key features according to our expert
  • Cutting length: 600 mm
  • Cutting length (diagonal): 420 mm
Specifications / All features
  • Brand: CARAT
  • EAN: 8021410030601
  • Supplier number: CARAT BU30600000
Cutting length
600 mm
Cutting length (diagonal)
420 mm