BOSCH 2609255120 plate drill cV 5-20x71mm
9.80 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
blister
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Delivery by DHL
Scope of delivery
  • SHEET METAL DRILL BIT CV 5-20X71MM (1)
Product description
  • DRILLING MP (SHEET METAL DRILL BIT CV 5-20X71MM (1))
  • Stepless drilling in thin sheet metal
  • Made of chrome vanadium
Advantages
  • Bosch CV core cutters
Key features according to our expert
  • Diameter: 5 - 20 mm
  • Drill bit type: Sheet metal drill bit
  • Overall length: 71 mm
  • Shank size: 8 mm
  • Shank type: Cylindrical
  • Material (drill bit): Chrome-vanadium steel
  • Number of cutting edges: 2 ea
Specifications / All features
  • Brand: BOSCH
  • EAN: 3165140383066
  • Supplier number: BOSCH 2609255120
Diameter
5 - 20 mm
Drill bit type
Sheet metal drill bit
Overall length
71 mm
Shank size
8 mm