bahco_p64_20_bulk12
BAHCO P64-20-BULK12 rose shears with composite handle 210 mm 12 mm
325.95 tax incl.
On order: delivered from 23/05/2026
set
The minimum purchase order quantity for the product is 12.
Product description:
  • Lightweight secateurs with handles made of composite material for picking roses
  • Designed for cut flower production
  • P64-20-BULK12: display of 12 pcs
  • Spring and buffer are available as spare parts
Key features according to our expert
  • Max. thickness: 12 mm
  • Length: 210 mm
Specifications / All features
Max. thickness
12 mm
Length
210 mm
Length inch
8-1/4 in
Weight oz oz
88,9 oz
Total length mm
210 mm
Total length inch
8,25 in
Cutting capacity inch
1/2 in
Weight g
2520 g
Cutting capacity mm
12 mm