bahco-bba12-1200-bba12-1200
BAHCO BBA12-1200 battery charger 12V 1,200 CA
This article is not available
Successor to this product
Product description:
  • To start diesel engines up to 350 HP as start assistance and 175 HP without battery
  • Immediately powerful: 1.200 CA
  • 35 mm 2 copper area in cables ensures high conductivity
  • Internal fuse 500 A
  • Electronic fuse check system
  • Cable length: 1,85 m
  • 4 A
  • Automatic electronic charger with 3 colour LED indicator
  • 5 h charging time
  • Lighter plug charger [cable of 1,85 m] is available as option: BBSNL4FX001
  • 12 V output with 16 A internal fuse to run smaller devices
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 12 V
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314150254330
  • Supplier number: BAHCO BBA12-1200
Battery voltage
12 V
Width package mm
140 mm
Cable length m
1850 mm
Battery capacity ah
28 A·h
Peak amps a
--- A
Output
12 V
Height package mm
377 mm
Charger
4 A
Cable inner section mm
35 mm²
Weight kg
15.6 kg
Charging time
5 h
Clamps opening mm
45 mm
Cranking amps a
1200 A
Voltage v
12 V
Length package mm
435 mm
Reverse polarity alarm
x
Internal fuse
500 A
Working temperature
-25<ºC<70 °C
Package
377 x 140 x 435 mm
Clamp length mm
210 mm