bahco_7809torx_t60
bahco_7809torx_t60_2
bahco_7809torx_t60_3
bahco_7809torx_t60
bahco_7809torx_t60_2
bahco_7809torx_t60_3
BAHCO 7809TORX-T60 screwdriver socket spanner 1/2" square Torx T60
Product description:
  • 1/2" square drive socket drivers, for TORX® head screws
  • Not suitable for machine operation
  • High performance alloy steel
  • Highly polished finish
  • Knurled
  • ISO 1174
  • DIN 3120
  • SB = Retail packed on a plastic info card
Key features according to our expert
  • Length: 60 mm
  • Type of drive profile (bit): Torx
  • Blade thickness: Not applicable
  • Connection size: 1/2"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • Bit tip: T60
  • Drive profile size (bit): 60
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314151811815
  • Supplier number: BAHCO 7809TORX-T60
Length
60 mm
Type of drive profile (bit)
Torx
Blade thickness
Not applicable
Connection size
1/2"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Bit tip
T60
Drive profile size (bit)
60
Working length mm
23 mm
Weight g
120 g
Socket drive mm (d)
22 mm
Length mm (l)
60 mm