bahco_7409bh_10
bahco_7409bh_10_2
bahco_7409bh_10_3
bahco_7409bh_10_4
bahco_7409bh_10
bahco_7409bh_10_2
bahco_7409bh_10_3
bahco_7409bh_10_4
BAHCO 7409BH-10 screwdriver socket 3/8" square connection long with ball head 10 mm
Product description:
  • 3/8" square drive ball hex socket drivers, for hex head screws
  • Metric sizes
  • Not suitable for machine operation
  • High performance alloy steel
  • Highly polished finish
  • Knurled
  • ISO 1174
  • DIN 3120
Key features according to our expert
  • Length: 95 mm
  • Type of drive profile (bit): Hexagon
  • Blade thickness: Not applicable
  • Connection size: 3/8"
  • VDE approved: No
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • Bit tip: HEX 10 mm
  • Drive profile size (bit): 10 mm
Specifications / All features
  • Brand: BAHCO
  • EAN: 7314153002112
  • Supplier number: BAHCO 7409BH-10
Length
95 mm
Type of drive profile (bit)
Hexagon
Blade thickness
Not applicable
Connection size
3/8"
Vde approved
No
With safety colour code 1000v
Not applicable
Bit tip
HEX 10 mm
Drive profile size (bit)
10 mm
Working length mm
65,5 mm
Socket width mm (d)
19 mm
Weight oz oz
2,1 oz
Length mm (l)
95.5 mm
Hexagon size mm
10 mm