bahco_2630gc_160ip
bahco_2630gc_160ip
bahco_2630gc_160ip
bahco_2630gc_160ip
BAHCO 2630GC-160IP ERGO combination pliers with two-component handle chrome-plated reinforced 160 mm
24.20 tax incl.
On order: delivered from 23/05/2026
each
Alternative to this product
Product description:
  • Combination pliers developed according to the scientific ERGOTM process
  • ISO 5746
  • Finish: Chrome plated, anti-corrosion treated
  • Material: High performance alloy steel
  • Gripping surfaces particularly suited for gripping round and flat material
  • Round shaped jaws give improved accessibility in confined spaces
  • Equipped with a return spring featuring an on/off function
  • IP: Industrial packed
Key features according to our expert
  • Length: 160 mm
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • Non-sparking: No
  • VDE approved: No
  • Product Range: Bahco ERGO
Specifications / All features
Length
160 mm
With safety colour code 1000v
Not applicable
Non-sparking
No
Vde approved
No
Total length mm (a)
160 mm
Cut head length mm (g)
12 mm
Weight g
190 g
Thickness total mm (d)
9,8 mm
Edge height mm (f)
9,8 mm
Cutting capacity fe+ mm
2.0 mm
Length mm (a)
160 mm
Jaw width mm (e)
3,5 mm
Total length mm
160 mm
Cut length mm (g)
12 mm
Head width mm (c)
22 mm
Edge opening mm (e)
3.5 mm
Cutting capacity piano mm
1.8 mm
Jaw height mm (b)
32 mm
Norms
ISO 5746
Product range
Bahco ERGO
Questions about this product?
Contact our customer service.
Call, mail or chat with us!
Reviews about BAHCO 2630GC-160IP ERGO combination pliers with two-component handle chrome-plated reinforced 160 mm