bahco_1949m_24_27
bahco_1949m_24_27_2
bahco_1949m_24_27_3
bahco_1949m_24_27_4
bahco_1949m_24_27_5
bahco_1949m_24_27_6
bahco_1949m_24_27_7
bahco_1949m_24_27_8
bahco_1949m_24_27_9
bahco_1949m_24_27
bahco_1949m_24_27_2
bahco_1949m_24_27_3
bahco_1949m_24_27_4
bahco_1949m_24_27_5
bahco_1949m_24_27_6
bahco_1949m_24_27_7
bahco_1949m_24_27_8
bahco_1949m_24_27_9
BAHCO 1949M-24-27 open ring spanner chrome-plated 255 mm 24 mm x 27 mm
83.24 tax incl.
On order: delivered from 23/05/2026
each
Alternative to this product
View more alternative (3)
  • VDE approved: No
  • Drive profile size 1: 24 mm
  • Surface treatment: Chrome plated, satin finised
  • With safety colour code 1000V: Not applicable
  • Non-sparking: No
  • Length: 255 mm
  • Type of drive profile 2: Twelve-point
  • Drive profile size 2: 27 mm
Drive profile size 1
24 mm
Length
255 mm
Drive profile size 2
27 mm
Type of drive profile 1
Twelve-point
Size opening open end 1 mm
18 mm
Size mm
24x27 mm
Weight g
335 g
Width open end 1 mm
44,5 mm
Size opening open end 2 mm
20 mm
Total length mm
255 mm
Width open end 2 mm
47,5 mm
Length mm (l)
255 mm
Thickness open end 1 mm
16,5 mm
Norms
DIN 3118
Thickness open end 2 mm
17,5 mm
Call, mail or chat with us!
Reviews about BAHCO 1949M-24-27 open ring spanner chrome-plated 255 mm 24 mm x 27 mm