as_ar120a3x10ft
A&S AR120A3X10FT plywood chain 1 1/2" (120a-3)
1,139.21 tax incl.
  • Available in sizes with pitch ranging from 4 mm to 2.5 inches
Key features according to our expert
  • Pitch: 1 1/2 inch; 38,1 mm
  • Weight (kg/m): 16,7 kg/m
  • Product line: Renold A&S
  • Type (ISO/ANSI): 120A-3
  • Height: 5,3
  • Inside width: 25,23 mm
  • Version (chain): Triplex
  • Breaking strength: 375000 N
  • Length (pin): 140,2 mm
  • Diameter (pin): 11,11 mm
  • Thickness (outer plate): 4,8 mm
  • Thickness (inner plate): 4,8 mm
  • Plate height: 36,2 mm
  • Diameter (roller): 22,23 mm
Specifications / All features
  • Brand: A&S
  • EAN: 4042279000219
  • Supplier number: A&S AR120A3X10FT
Pitch
1 1/2 inch; 38,1 mm
Weight (kg/m)
16,7 kg/m
Type (iso/ansi)
120A-3
Height
5,3
Inside width
25,23 mm
Version (chain)
Triplex
Breaking strength
375000 N
Length (pin)
140,2 mm
Diameter (pin)
11,11 mm
Thickness (outer plate)
4,8 mm
Thickness (inner plate)
4,8 mm
Plate height
36,2 mm
Diameter (roller)
22,23 mm