smc_cd85n8_25_b
SMC CD85N8-25-B standard cylinder ISO 6432, double-acting, single piston rod Ø8 s25
Product description:
C(D)85, ISO 6432 Standard Cylinder, Double Acting, Single Rod
  • The C85 series conforms to ISO 6432 and CETOP RP52P. The C85 is available in bore sizes 8mm through 25mm with standard strokes ranging from 10mm through 300mm. A unique rod packing design prevents entry of dust and the effectiveness of the seal is such that the C85 is suitable for use in extremely dusty environments. With abrasion resistant packings and replaceable nose seals, the C85 offers exceptional service life.
  • Standard strokes up to 300mm
  • Auto switch capable
Key features according to our expert
  • Cylinder diameter: 8 mm
  • Operation: Double-acting
  • Stroke length: 25 mm
  • EAN:
  • Supplier number: SMC CD85N8-25-B
Cylinder diameter
8 mm
Stroke length
25 mm
Bore diameter
Ø8 mm