smc_cd85n8_10_b
SMC CD85N8-10-B standard cylinder ISO 6432, double-acting, single piston rod Ø8 s10
Product description:
C(D)85, ISO 6432 Standard Cylinder, Double Acting, Single Rod
  • The C85 series conforms to ISO 6432 and CETOP RP52P. The C85 is available in bore sizes 8mm through 25mm with standard strokes ranging from 10mm through 300mm. A unique rod packing design prevents entry of dust and the effectiveness of the seal is such that the C85 is suitable for use in extremely dusty environments. With abrasion resistant packings and replaceable nose seals, the C85 offers exceptional service life.
  • Double acting, single rod, crimped cylinder
  • Conforms to ISO 6432 and CETOP RP52P
  • Bore sizes (mm): 8, 10, 12, 16, 20, 25
  • Standard strokes up to 300mm
  • Auto switch capable
Key features according to our expert
  • Cylinder diameter: 8 mm
  • Operation: Double-acting
  • Stroke length: 10 mm
Specifications / All features
  • Brand: SMC
  • EAN:
  • Supplier number: SMC CD85N8-10-B
Cylinder diameter
8 mm
Operation
Double-acting
Stroke length
10 mm
Connection wire or pre-wired connector
0.5 m (or none if no switch is used)
Mounting type proximity switch
B (Band)
Low speed
No
Assembly
N (base integrated hinge)
Temperature resistance
No
Proximity switch
No switch
Stainless steel
Piston rod end options
Bore diameter
Ø8 mm