skf_pwtr501102rs
skf_pwtr501102rs_2
skf_pwtr501102rs
skf_pwtr501102rs_2
SKF PWTR 50110.2RS support roller with inner ring and flange seal (Yoke type track roller) 110 x 50 x 32 mm
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description
  • High radial load carrying capacity
  • Accommodate relatively heavy axial loads due to skew or tilting
  • Long service life
  • Easy to mount
  • Sealed for increased reliability, with relubrication feature
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 50 mm
  • Width: 32 mm
  • Outer diameter: 110 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316571194981
  • Supplier number: SKF PWTR 50110.2RS
Inner diameter
50 mm
Width
32 mm
Outer diameter
110 mm