skf-nk-45-20-tn-nk-45-20-tn
skf-nk-45-20-tn-nk-45-20-tn--2
skf-nk-45-20-tn-nk-45-20-tn--3
skf-nk-45-20-tn-nk-45-20-tn--4
skf-nk-45-20-tn-nk-45-20-tn
skf-nk-45-20-tn-nk-45-20-tn--2
skf-nk-45-20-tn-nk-45-20-tn--3
skf-nk-45-20-tn-nk-45-20-tn--4
SKF NK 45/20 TN needle roller bearing without inner ring 45x55x20 mm - NK45/20TN SKF
This article is not available
Product description:
  • This makes needle roller bearings particularly suitable where radial space is limited
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 45 mm
  • Width: 20 mm
  • Outer diameter: 55 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316572176078
  • Supplier number: SKF NK45/20TN SKF
Inner diameter
45 mm
Width
20 mm
Outer diameter
55 mm
Sealing
Without
Cage
Non-metallic
Seal type
Not applicable
Lubricant
None
Reference speed
9,000 r/min
Relubrication feature
With
Bore diameter of needle roller complement
45 mm
Basic static load rating
65.5 kN
Aligning feature
Without
Tolerance class
Normal
Bearing part
Bearing without inner ring
Outer ring type
Machined (solid)
Number of flanges, outer ring
2
Limiting speed
10,000 r/min
Number of rows
1
Basic dynamic load rating
31.4 kN
Coating
Outside diameter
55 mm