skf_mpv_70x545x63
skf_mpv_70x545x63_2
skf_mpv_70x545x63_3
skf_mpv_70x545x63_4
skf_mpv_70x545x63
skf_mpv_70x545x63_2
skf_mpv_70x545x63_3
skf_mpv_70x545x63_4
SKF MPV-70X54.5X6.3 heavy-duty rubber exciter piston seal made of polyurethane
7.80 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 10.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Delivery by DHL
Product description
  • Premium grade sealing solution
  • Suitable for medium to heavy duty applications
  • Available in metric sizes
  • Fit seal housings in accordance with ISO 7425-1 for some sizes
  • If not in stock alternatives can be produced by SKF SEAL JET systems
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 54.5 mm
  • Groove width: 6.3 mm
  • Outer diameter: 70 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 07316575540623
  • Supplier number: SKF MPV-70X54.5X6.3
Inner diameter
54.5 mm
Groove width
6.3 mm
Outer diameter
70 mm