skf_md65x50x184_l
skf_md65x50x184_l_2
skf_md65x50x184_l_3
skf_md65x50x184_l_4
skf_md65x50x184_l
skf_md65x50x184_l_2
skf_md65x50x184_l_3
skf_md65x50x184_l_4
SKF MD 65X50X18.4-L compact piston seal with guide rings, anti-extrusion rings and sealing
8.60 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 10.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Delivery by DHL
Product description
  • Compact, all-in-one sealing solution
  • Suitable for light to medium duty applications
  • Available in metric sizes
  • Fit seal housings in accordance with ISO 6547 for some sizes
  • If not in stock alternatives can be produced by SKF SEAL JET systems
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 50 mm
  • Groove width: 18.4 mm
  • Outer diameter: 65 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 07316575467364
  • Supplier number: SKF MD 65X50X18.4-L
Inner diameter
50 mm
Groove width
18.4 mm
Outer diameter
65 mm