skf_md40x30x164_l
skf_md40x30x164_l_2
skf_md40x30x164_l_3
skf_md40x30x164_l_4
skf_md40x30x164_l
skf_md40x30x164_l_2
skf_md40x30x164_l_3
skf_md40x30x164_l_4
SKF MD 40X30X16.4-L compact piston seal with guide rings, anti-extrusion rings and sealing
12.90 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
each
The minimum purchase order quantity for the product is 10.
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 26/05/2026
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description
  • Compact, all-in-one sealing solution
  • Suitable for light to medium duty applications
  • Available in metric sizes
  • Fit seal housings in accordance with ISO 6547 for some sizes
  • If not in stock alternatives can be produced by SKF SEAL JET systems
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 30 mm
  • Groove width: 16.4 mm
  • Outer diameter: 40 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 07316575468156
  • Supplier number: SKF MD 40X30X16.4-L
Inner diameter
30 mm
Groove width
16.4 mm
Outer diameter
40 mm