skf_cop222s160m_2srs
SKF COP.222S160M-2SRS Cooper split spherical roller bearing, sealed
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description
  • Split-to-shaft for easy maintenance
  • Replace non-split bearings mounted on adapter sleeves
  • Mount in standard housings with minimum disturbance of machine alignment
  • Provide exceptional sealing capability in conjunction with housing seals
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 160 mm
  • Width: 136 mm
  • Number of rows: 2
  • Seal (bearing): Double-sided sealed
  • Material (bearing seal): Rubber
  • Material (cage): Brass (solid)
  • Bore type: Cylindrical
  • Outer diameter: 320 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 07316580417156
  • Supplier number: SKF COP.222S160M-2SRS
Inner diameter
160 mm
Width
136 mm
Number of rows
2
Seal (bearing)
Double-sided sealed
Material (bearing seal)
Rubber
Material (cage)
Brass (solid)
Bore type
Cylindrical
Outer diameter
320 mm