skf-6308-2z-c3lht23-6308--2z-c3lht23
skf-6308-2z-c3lht23-6308--2z-c3lht23--2
skf-6308-2z-c3lht23-6308--2z-c3lht23--3
SKF 6308-2Z/C3LHT23 single-row groove ball bearing cylindrical 40x90x23 mm
This article is not available
Product description:
  • Deep groove ball bearings are particularly versatile
Key features according to our expert
  • Inner diameter: 40 mm
  • Width: 23 mm
  • Number of rows: 1
  • Seal (bearing): Double-sided sealed
  • Material (bearing seal): Metal
  • Radial clearance: C3
  • Material (bearing): Steel
  • Material (cage): Brass (sheet)
  • Bore type: Cylindrical
  • High temperature: No
  • Outer diameter: 90 mm
Specifications / All features
  • Brand: SKF
  • EAN: 7316570127478
  • Supplier number: SKF 6308-2Z/C3LHT23
Inner diameter
40 mm
Width
23 mm
Number of rows
1
Seal (bearing)
Double-sided sealed
Material (bearing seal)
Metal
Radial clearance
C3
Material (bearing)
Steel
Material (cage)
Brass (sheet)
Bore type
Cylindrical
High temperature
No
Outer diameter
90 mm
Relubrication feature
Without
Radial internal clearance
C3
Basic static load rating
24 kN
Matched arrangement
No
Material, bearing
Bearing steel
Reference speed
17,000 r/min
Skf performance class
SKF Explorer
Lubricant
Grease
Sealing type
Non-contact
Cage
Sheet metal
Filling slots
Without
Tolerance class
Class P6 (P6)
Basic dynamic load rating
42.3 kN
Locating feature, bearing outer ring
None
Sealing
Shield on both sides
Limiting speed
8,500 r/min
Bore diameter
40 mm
Coating
Outside diameter
90 mm