redrooster_rri_bim45t
RED ROOSTER RRI-BIM45T impulse nutrunner 3/8" with stop
  • Brushless motor
  • Lithium-Ion battery (choice for 2,5 Ah or 5,0 Ah capacity)
  • LED status indicates: Reverse, OK, NG, Battery low
  • Torque adjustable
  • Fine-tuning on hardness of the joint, electronically
  • Variable speed control with non-contact trigger
  • Run-down speed: 3500 RPM Battery and charger to be ordered separately
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Shape (handle): Pistol
  • Min. tightening torque: 32 Nm
  • Max. tightening torque: 45 Nm
  • Bluetooth: No
  • Brand: RED ROOSTER
  • EAN: 8717981326280
  • Supplier number: RED ROOSTER RRI-BIM45T
Battery voltage
18 V
Min. tightening torque
32 Nm
Max. tightening torque
45 Nm