redrooster_rri_bi55t
RED ROOSTER RRI-BI55T impact spanner 3/8" with shut-off
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description
Features
  • Brushless motor
  • 18 Volt Lithium-Ion battery
  • Dynapact impact mechanism
  • Adjustable torque (50 steps)
  • Two step trigger
  • Speed 1500 - 2000 - 2400 RPM
  • Compact and light weight Battery and charger to be ordered separately
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 20 V
  • Tool holder size: 3/8"
  • Tool holder type: External square
  • Shape (handle): Pistol
  • Min. tightening torque: 15 Nm
  • Max. tightening torque: 55 Nm
  • UN number: Not applicable
  • Number of batteries included: 0
Specifications / All features
  • Brand: RED ROOSTER
  • EAN: 8717981370412
  • Supplier number: RED ROOSTER RRI-BI55T
Battery voltage
20 V
Tool holder size
3/8"
Tool holder type
External square
Shape (handle)
Pistol
Min. tightening torque
15 Nm
Max. tightening torque
55 Nm