redrooster_rri_ba50s3
RED ROOSTER RRI-BA50S3 battery-operated angle nutrunner with switch-off
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
Product description
Features
  • Brushless motor
  • Lithium-Ion battery, choice for 2,5 Ah or 5,0 Ah capacity
  • Adjustable torque
  • Speed 200 RPM
  • Compact and light weight Battery and charger to be ordered separately
Key features according to our expert
  • Battery voltage: 18 V
  • Tool holder size: 3/8"
  • Tool holder type: External square
  • Shape (handle): Angled
  • Min. tightening torque: 10 Nm
  • Max. tightening torque: 50 Nm
  • Bluetooth: No
  • UN number: Not applicable
  • Number of batteries included: 0
Specifications / All features
  • Brand: RED ROOSTER
  • EAN: 8717981337507
  • Supplier number: RED ROOSTER RRI-BA50S3
Battery voltage
18 V
Tool holder size
3/8"
Tool holder type
External square
Shape (handle)
Angled
Min. tightening torque
10 Nm
Max. tightening torque
50 Nm