erdi_d116_260l_sb
ERDI D116-260L-SB ideal scissors
64.88 tax incl.
On order: delivered from 03/06/2026
blister
  • Ordered before 20:00 - delivered as of 03/06/2026
  • Delivery by DHL
Product description:
  • For continuous straight and figure cutting
  • D216 Painted handles
  • D116 Handles with PVC dip coating
  • Right or left-handed cutting available
Key features according to our expert
  • Length (blade): 30 mm; 1 3/16 inch
  • Overall length: 260 mm
  • Max.thickness (600N/mm²): 1 mm
  • Brand: ERDI
  • EAN: 4010220024881
  • Supplier number: ERDI D116-260L-SB
Length (blade)
30 mm; 1 3/16 inch
Overall length
260 mm
Max.thickness (600n/mm²)
1 mm