erdi_d116_260l
ERDI D116-260L ideal scissors
Product description:
  • For continuous straight and figure cutting
  • D216 Painted handles
  • D116 Handles with PVC dip coating
  • Right or left-handed cutting available
Key features according to our expert
  • Length (blade): 30 mm; 1 3/16 inch
  • Overall length: 260 mm
  • Max.thickness (600N/mm²): 1 mm
  • Brand: ERDI
  • EAN: 4010220001264
  • Supplier number: ERDI D116-260L
Length (blade)
30 mm; 1 3/16 inch
Overall length
260 mm
Max.thickness (600n/mm²)
1 mm